842/​39

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2013.

Kong Frederik IV kommer for at mønstre en afdeling af den nyoprettede landmilits. Udført skitse til et af de store malerier, malede til Parolesalen på Christiansborg. 1834–35. Usigneret. Olie på lærred. 39×29.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 496.

Udstillet: Kunstforeningen, “C. W. Eckersbergs malerier”, 1895 nr. 276.

Proveniens: Kong Christian VIII, solgt på auktion efter Dronning Caroline Amalie, auktion 1882 nr. 36. Grosserer Julius Adler.

I en koncept til et brev dateret 21. februar 1835 beskriver C. W. Eckersberg scenen således: “Kong Frederik IV ledsaget af hans Brødre Carl og Wilhelm, Feldtmarskal Christian Gyldenløve, General Reventlau med fleere af Kongens Stab mønstrer en Afdeeling af de nye oprettede Landmilits som i deres nye Munderinger og efterat have modtaget deres Fane staa opstillede paa Pladsen imellem Børsen og det gamle Kjøbenhavns Slot, hvoraf en Deel af dets østre Side sees, tilligemed det Taarn som Kong Christian IIII lod bygge, til høiere noget af det saakaldte Posthuus som stod langs med Kanale. I Forgrunden til høiere sees Generalen for den heele Landmagt, Hertug Fredrik Wilhelm af Würthemberg, som havde megen Deel i Landmilitsens Oprettelse”.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK