Kongelig globeformet vase af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver med flyvende svaner ved kyst, bund med montering af sølv i form af tang, muslinger og søstjerner. Royal Copenhagen 1973/55a, sign. monogram FH, 2. sort. A. Michelsen, København 1917, lødighed 900; sølvarbejde tilskrevet Niels Georg Henriksen. H. 20 cm.
Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik vasen til dansk privateje, hvilket den har været indtil i dag.
Mindre aldersslitage, inklusive et hak oppe mellem svanerne.
Antikviteter – kunsthåndværk, møbler og tæpper, 17. september 2024