2149/707
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
En vase af patineret diskometal. Støbt med cirkulær base og kanneleret korpus. Stemplet Just A., Danmark. Dessin 1940. H. 24,5. Diam. maks. 20.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et hak på fodrand. Patinering delvis slidt.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag
41 bud