2433/176
Russisk højtidsikon, centralt med Jesu Kristi nedstigning til dødsriget, omkranset af 12 ortodokse højtidsmotiver. Tempera på træpanel. 18. årh. 49×42 cm.
Minimale afskalninger samt mindre retoucheringer og flere krakeleringer.
Vurdering