2131/​85

C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)

Marine med sejlskibe ud for en klippekyst. Sign. C. Frederik Sørensen 1874. Olie på lærred. 37×61.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 215, 1968 nr. 188.

Enkelte mindre retoucheringer. Mindre afskalninger og overfladeridser. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr

Hammerslag

7.500 kr

12 bud

7.500 kr
7.000 kr
6.500 kr
6.000 kr
5.500 kr
(Autobud) 5.000 kr
5.000 kr
(Autobud) 4.800 kr
4.600 kr
4.400 kr
4.200 kr
4.000 kr