2415/551
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Kontorstol med stel af stål, drejefunktion og hjul. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med brunt nigerskind. Model 3217. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1960–70'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Restaureret.
Moderne kunst og design, 9. april 2024
Vurdering
Hammerslag