Engelsk maler, 19. årh.s slutning
Kystparti fra Ho Chi Minh By. Sign. J. L. Chapman Saigon 8–2-92. Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25×35.
Desuden medfølger litografiet “Sir George Colliers Victory in Penobscot Bay 1779”. (2).
Ho Chi Minh-byen hed Saigon indtil 1975.
Papiret er lettere gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021