2015/277
Røgelseskar af Shiwan stentøj med bemaling i form af en qilin med en ridende Immortal, dekoreret med grøn og brunlig glasur, stående med åben mund hvor tænderne ses. Sen Qing. H. 50 cm. L. 47 cm.
begge bagben limet, dyrets ene øre limet, figurens venstre hånd limet og hans overskæg mangler spidserne, glasur mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
Vurdering
Hammerslag