2411/​97

Ludovica Thornam (f. Horsens 1853, d. København 1896)

Blik fra en frodig gårdsplads med blomster, høns, kaniner og en kvinde, der sidder i døråbning. Til højre udsyn mod en solrig have. Usigneret. Verso betegnet på blændrammen Ludoviqa Thornam. Del af iturevet ældre udstillingsmærkat på bagsiden. Olie på lærred. 40×45.

Fra 1872 til 1875 gik Ludovica Thornam sammen med sin søster blomstermaleren Emmy Thornam (1852–1935), og ligesom mange andre kvindelige kunstnere på dette tidspunkt, på Vilhelm Kyhns tegneskole for kvinder. I 1887 modtog de to søstre et tre-årigt legat fra Kulturministeriet, hvilket muliggjorde, at de sammen kunne tage til Rom og Paris for at videreuddanne sig. Ludovica studerede blandt andre hos den franske maler Jules Lefebvre (1834–1912) ved Académie Julian og hos maleren Hector Leroux (1829–1900). Ligesom Emilie Mundt og Marie Luplau debuterede Ludovica i 1878 på Charlottenborg, og i årene 1889 til 1896 udstillede hun på Salonen i Paris. I 1893 havde Ludovica og Emmy Thornam en separatudstilling hos kunsthandler Stochholm i Bredgade - separatudstillinger med kvindelige kunstnere hørte dengang til sjældenhederne. På udstillingen solgte begge kunstnere værker til kongehuset. Ludovica var én af de få kvindelige kunstnere i slutningen af 1800-tallet, som kunne leve af sin kunst.

Del af iturevet ældre udstillingsmærkat på blændrammen.

Proveniens: Kunsthallen auktion 520, 2001 nr. 144, afbildet s. 36. Johan og Randi Dæhnfeldt, deres auktion Bruun Rasmussen auktion 1334, 2013 nr. 97.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

To mindre reparationer. Svagt stødmærke med minimale afskalninger samt ved kant enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK