2015/​517

Vicke Lindstrand (f. Sverige 1904, d. 1983)

“Zebra”. Fem vaser af klart glas med rødt underfang, indlagt med hvidt stribemønster. Tre vaser sign. Kosta, LH 1114 samt LH 1115, her af en også stemplet Lindstrand, Kosta. Formgivet 1950–54. Udført hos Kosta., Sverige. (5)

Litteratur: H. Ricke: “Schwedishe Glasmanufakturen 1915–1960”, s. 348.

Fremstår med patina, herunder ridser, mærker og smuds. Kanter på bund med nogle få minimale afslag. To vaser med rester af klistermærke.

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag