1950/831
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Skål af stentøj dekoreret med turkis glasur med mørke elementer. Sign. E.St.N., 175. Udført og stemplet hos Saxbo. Udført 1950–1968. H. 10. Diam. 19.
Underside med mindre revne hidrørende fra brændingen. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
32 bud