2142/734
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Tre-personers sofa med stel af eg, betrukket med gråligt uld. Udført hos Mikael Laursen. 1960'erne. L. 210.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag