2043/​841

Dansk møbeldesign

Sæt på tre armstole samt cirkulært bord af forkromet stålrør. Armlæn af bøg, sæde og ryg betrukket med sort skai. Bord med top og underliggende hylde af sort laminat. Udført og mærket hos Staalmøbelfabrikken Mesa. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Rust og afskalning på forkromning. Et sæde med mindre revne.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag