908/​34

Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)

Købt af Faaborg Museum i juni 2022.

En forårsdag med nyudsprungne lindetræer på Enghave Plads. To småpiger i rød og hvid kjole går hånd i hånd over pladsen. I baggrunden stiller en gruppe drenge sig op i række foran deres lærer. 1906–1910. Sign. Peter H. Olie på lærred. 50×63. π

Udstillet: Faaborg Museum, “Det maleriske nu-Peter Hansen og Martin Bigum”, 2018.

Proveniens: Cigarfabrikant O. Wulff. Bruun Rasmussen auktion 750, 2005. nr. 1560 afbildet.

Peter Hansen og hans familie havde en årrække deres københavnerbolig ved Enghave Plads i et havehus tæt ved det nuværende “Folkets Hus”. Om sommeren foretrak familien at tage til Fåborg, hvorfra Peter Hansens familie stammede.

Enghave Plads adskiller sig fra mange af de københavnske torve og pladser, der oftest er omgivet af smukke bygninger, der samler rummet og giver det karakter. Her er husene ikke særligt interessante, til gengæld gør pladsens mange smukke lindetræer stedet til en grøn oase ved forårstide, hvor de udsprungne træer danner et grønt løvhæng over pladsen. Her fandt Peter Hansen sine motiver. Det kunne være legende børn, en mor med barnevogn, en gul sporvogn, avislæsere, mænd, der drikker øl (“Søndagsbajere”) og mange flere.

Grete Zahle,“Maleren Peter Hansen. Hans liv og arbejde”,1984 s. 129 omtaler kunstnerens arbejder fra Enghave Plads således: “Billederne han malede af miljøet omkring Enghave Plads taler i høj grad om mennesker og deres liv, vel at mærke om mennesker uden maske hverken for ansigt eller adfærds liv”.

Peter Hansen fandt stor glæde ved at iagttage og male sine børn og i øvrig børn i al almindelighed. Han havde rig lejlighed til at betragte legende børn på Enghave Plads, når han dagligt krydsede pladsen. Her legede børnene fra de omliggende tætbefolkede gader. Kendtest nok “Legende børn på Enghave Plads” (1907–1908) med målene 109×151 (KMS2075). Her danser småpiger i farverige kjoler og forklæder rundt i kæder sprudlende af livsglæde. De nyudsprungne lysegrønne lindetræer fortæller os, at foråret er kommet.

Peter Hansen udstiller på Ordrupgaard, 18. maj-4.september 2022. Udstillingens titel “Jeg maler det jeg ser”.

Ældre malerier og tegninger, 8. juni 2022

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK