2118/943
Ubekendt design
Stor lænestol med drejestel af stål. Betrukket med sort imiteret skind og lyst lammeuld. Top monteret med lys. Formgivet 1960'erne. H. 148. L. 106. D. 100.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med ridser og mærker. Lammeuld med defekter og huller. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag