1935/552
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Armstol af ahorn, armlæn og sko af teak. Sæde og ryg betrukket med rødligt uld. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1949.
Litteratur: Bygge & Bo, vinter 1949–1950, side 18.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 27. august 2019
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt