2314/36
“Passat Lybeck”. Håndbygget modelskib af tysk firmastet stålbark af bemalet træ. 20. årh. H. 85. L. 140.
Proveniens: Skibet er i dag museumsskib og fastfortøjet i Travemünde, Lübeck.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Ræling på dæk mindre defekt.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023
Vurdering
Hammerslag