Bernt (f. 1937, d. Farum 2017)
Et par armstole af palisander. Sæde, sider og ryg med fransk flet. Hynder betrukket med rødt skind. Formgivet 1964. Udført hos snedkermester Wørts. (2)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Let brugspatina. Sædehynder med overfladiske ridser, krakeleringer og mærker.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015