2247/917
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj, modelleret med lille munding. Dekoreret med hvid glasur og istemplet mønster i bånd på tværs af korpus. Sign. E.St.N. Udført og stemplet hos Saxbo, mellem 1950–1968. H. 13.
Talrige jernpleter. Krakeleringer i glasuren.
Moderne kunst og design, 22. november 2022
Vurdering
Hammerslag
14 bud