2131/​557

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Tre-personers sofa, ryg, sider og løse hynder med grønt uld, på tværgående meder af eg. Model 205. Tegnet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 210.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Porøs skum.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag