2131/557
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Tre-personers sofa, ryg, sider og løse hynder med grønt uld, på tværgående meder af eg. Model 205. Tegnet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 210.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller. Porøs skum.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag