1946/822
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 55.
Fremstår med ovefladeridser og mærker. Mindre reparation på siden. Øverste del og kant med omfattende reparation.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag