1946/​822

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

Gulvvase af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 55.

Fremstår med ovefladeridser og mærker. Mindre reparation på siden. Øverste del og kant med omfattende reparation.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK