912/​22

Dansk rokoko chatol af guldstafferet nøddetræ, senere svanehalformet top, overdel med to døre, skråskeiveklap bag hvilken smuffer og rum, svungen ligeknækket underdel. 18. årh.s midte. H. 237. B. 123. D. 66.

Proveniens: Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til idag.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK