1242/​187

Et par danske Louis XVI konsoller, oprindeligt et bord, af hvidmalet træ og guldstafferet træ, hver med tunget sarg og snoede ben, plader af marmoreret træ. 18. årh.s slutning. Samt et par spejle i rammer af forgyldt træ. 20. årh.s begyndelse. Konsoller H. 75. B. 68. D. 24. Spejle H. 141. B. 50. (4)

Restaureret. Ridser og mærker. Brugsslitage. Konsollerne har oprindeligt været et konsolbord og er senere savet over i to dele.

Ældre malerier og antikviteter, 15. oktober 2012

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK