Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
En kvindelig model poserer på en sofa. Usigneret. Olie på lærred. 52 × 41.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1042, 2010 nr. 1134.
Mindre reparationer. Mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022