1703/​1540

Fire skåle af porcelæn, dekoreret i farver og guld, udvendig med rondeller hvori legende børn på grund af millefleur, indvendig med fugl Føniks. Mærket Qianlong, men 20. årh. Diam. 19 cm. (4)

Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i Øk Shanghai.

Fremstår med alders- og brugsslitage. En skål med “løbe-glasur”/reparation på rand. En skål med revne.

Varia, 19. januar 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

20 bud

8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK