1703/1540
Fire skåle af porcelæn, dekoreret i farver og guld, udvendig med rondeller hvori legende børn på grund af millefleur, indvendig med fugl Føniks. Mærket Qianlong, men 20. årh. Diam. 19 cm. (4)
Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i Øk Shanghai.
Fremstår med alders- og brugsslitage. En skål med “løbe-glasur”/reparation på rand. En skål med revne.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag
20 bud