Henry Heerup, m.fl. (f. København 1907, d. sst. 1993)
Knud Nellemose, m.fl. (f. København 1908, d. 1997)
Hanne Varming, m.fl. (f. København 1939, d. sst. 2022)
Ti figurkompositioner. Sign. og nummereret 751/1500. Relieffer af bronze. Komplet serie udgivet af Anders Nyborg A/S, 1977–1986. H. 24,5. B. 16,5. (10)
Fremstår med mindre alders- og brugspatina i form af enkelte overfladiske mærker.
Moderne kunst og design - udskudt, 15. oktober 2015