2418/175
Thailandsk buddha af delvis forgyldt træ, klædt i enkelt robe, højre arm langs siden og den venstre i mediterende stilling, stående med samlede ben på base. Monteret på stand. 19. årh. H. ekskl. stand 40 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
Vurdering
Hammerslag