2110/790
Jacob Kjær (f. 1896, d. 1957)
“Pariserstolen”. otte stole af mahogni med vertikale sprosser i ryg, sæde betrukket med lysebrun skind. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter. En nedre sprosse på enkelt stol med finérskader.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag
36 bud