2424/​901

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

To kabaretbakker og to skåle af teak. Udført hos Nissen, Langå. Skålene er stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Bakkerne er variationer af model 863/64. Den ene er betegnet med tusch. Bakker L. 43–47. B. 15–25. Skåle H. 4–5. Diam. 13–17. (4)

Litteratur: Brochure for Det 50. Danske Købestævne, 4.-14. August, 1960.

Proveniens: Fra Richard Nissens private samling.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den ene bakke er betegnet med rød tusch. En skål 2. sort.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK