2102/60
Fransk parfumebrænder af bronze, prydet med cloisonné-arbejde i form af blomster og ornamentik, i siderne ringhanke, stående på fire slanke ben med dyrepoter. 19. årh.s slutning. H. 18.
Bukket kant på låg. Mindre afslag på emalje. Fremstår med alders- og brugsslitage. Vipper let.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud