Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Løvetæmmeren åbner buret for Don Quixote. Usigneret. Bly og pen på papir monteret i passepartout. Lysmål 10×14.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 463, 1984 nr. 458. Bruun Rasmussen auktion 469, 1985 nr. 621.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
18 bud