2351/9065
Peter Green (f. Liverpool 1706, d. Åbenrå 1795)
Sønderjysk standur i kasse af guldstafferet fyrretræ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, forsølvet timekrans, værk med kalender, minutviser og bemalet månefase. Sign. Peter Green, Apenrade. Danmark, 18. årh.s slutning. H. 235. B. 69. D. 34.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul, To lodder og Optræksnøgle medfølger. Pendul ophæng knækket.
Selected, 18. december 2023
Vurdering
Hammerslag