Antikt Turkmensk teltbånd, Saryk-stammen, central Asien. Komplet og originalt nomadeteltbånd med bred variation af klassiske Yomut ornamenter. Teltbånd blev anvendt af nomaderne som ind- eller udvendig dekorationsfrise i Yurten(rundt nomadetelt). 19. årh.s anden halvdel. Original længde, 1289(ekskl. frynser) x 29.
Proveniens: Dansk Privatsamling. Litteratur: Udstillingskatalog til “International Conference on Oriental Carpets”, 1993. “Wie Blumen in der Wüste”. Lign. eks. afb. S. 125. Pl. 81.
Hans Elmby, København. Udstillingskatalog “Antikke Turkmenske Tæpper”, københavn, 1990. Lign. eks. afb. Pl. 24. Nr. 30.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018