1606/1644
Fransk kaminur af forgyldt zink, urhus med stående kavaler, skive af hvid emalje, medfølgende glasklokke. Ca. 1900. H. 30. B. 33. D. 12.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Skiven med revner omkring optrækshuller. Forgyldning slidt. Pendul medfølger
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag