1644/522
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2”. Skråtstillet standerlampe med stel af duco-lakeret metal med lavt knæk, fatningshus af brun bakelit, overskærm af to-lags opalglas, mellem- og underskærm af et-lags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 150.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 1. november 2016
Vurdering
Hammerslag