2248/102
To italienske krus af majolika, dekorerede i farver med våbenskjold for Carniola-regionen og putto i landskab, hanke modellerede i form af leoparder. Callegari et Casati, Pesaro. 18. årh. H. 15. (2)
Proveniens: Kaare Berntsen, Oslo.
Begge hanke med afslag på haler. Det ene krus med afslag på kant og fodrand. Glasurafslag. Krakeleringer. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022
Vurdering
Hammerslag
13 bud