Foto endnu ikke klar
846/​15

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2014.

Portræt af baron Heinrich von Bolten (1734–1790) i hvid flæseskjorte. 1785. Usigneret. Olie på lærred. Oval. 71×55. Samtidig ramme.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 335, afb. s. 215.

Litteratur: Louis Bobé, “Historiske Meddelelser om København”, 6, 1917–1918 s. 321–340. “Danske Adels Årbog”, 1919 s. 482. Sys Hartmann, “50 palæer og landsteder”, 1976 s. 98 om den Boltenske gård. Alan Tønnesen, “233 danske borgerhuse”, 1979 s. 13. Ole Feldbæk og Ole Justesen, “Kolonierne i Asien og Afrika”, 1980 s. 214 ff.

Proveniens: Vilhelmsborg 1 g, Winkel & Magnussen auktion 286, 1942 nr. 130, solgt til baronesse Gyldenkrone.

Baron von Bolten var vinkypersvend fra Bremen, der tjente sig til rigdom i Danmark. Han var foretagsom og gik tidligt ind i den vestindiske handel og sidenhen i den indiske handel.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK