Gunnlaugur Blöndal (f. Raufarhöfn, Island 1893, d. 1962)
“Fra Skútusstödum”. Sign. G. Blóndal. Akvarel på papir. Lysmål 61×52.
Undersøgt i ramme. Mindre lysrand / nuanceforskel, antageligt grundet tidligere montering i passepartout. Mindre misfarvninger.
Moderne kunst og design, 24. november 2020