2426/​5

Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.

Lignende stole er anskaffet til herregården Juelsberg i 1780. Udført af stolemager Jørgen Eiberg, efter tegning af G.E.Rosenberg, som på dette tidspunkt leverede andet inventar til denne herregård. Litteratur: “Møbler” af Tove Clemmensen, side 131–146, fig. 67–68.

Restaureret. Brugsslitage. Ridser og mærker. Ben forlænget.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

846261 (Autobud) 2.700 DKK
1158446 2.600 DKK
846261 (Autobud) 2.500 DKK
1158446 2.400 DKK
846261 (Autobud) 2.300 DKK
1158446 2.200 DKK
846261 2.100 DKK
1158446 2.000 DKK