2426/5
Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.
Lignende stole er anskaffet til herregården Juelsberg i 1780. Udført af stolemager Jørgen Eiberg, efter tegning af G.E.Rosenberg, som på dette tidspunkt leverede andet inventar til denne herregård. Litteratur: “Møbler” af Tove Clemmensen, side 131–146, fig. 67–68.
Restaureret. Brugsslitage. Ridser og mærker. Ben forlænget.
Vurdering
Hammerslag
846261 (Autobud) | ||
1158446 | ||
846261 (Autobud) | ||
1158446 | ||
846261 (Autobud) | ||
1158446 | ||
846261 | ||
1158446 |