2426/​5

Dansk Louis XVI armstol af guldstafferet hvidmalet træ, model efter G.E. Rosenberg. 18. årh.s slutning.

Lignende stole er anskaffet til herregården Juelsberg i 1780. Udført af stolemager Jørgen Eiberg, efter tegning af G.E.Rosenberg, som på dette tidspunkt leverede andet inventar til denne herregård. Litteratur: “Møbler” af Tove Clemmensen, side 131–146, fig. 67–68.

Restaureret. Brugsslitage. Ridser og mærker. Ben forlænget.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK