2432/872
Ebbe Sadolin m.fl. (f. Frederiksberg 1900, d. Danmark 1982)
Dråbeformet vase af stentøj. Modelleret med riller ved munding, dekoreret i brun glasur. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 21,5. Samt vase af stentøj, dekoreret i mørkebrun, blank glasur. Signeret og utydeligt stemplet. H. 19. (2)
Vurdering
178112 |