2031/516
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 71”. Sæt på tre kvardratiske indskudsborde med stel af børstet stål. Top af hvid akryl. Formgivet 1957. Stemplet Denmark. Udført hos E. Kold Christensen. H. 28,5. L./B. 28. (3)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
25 bud