1507/​155

Thorvald Jørgensen (f. Århus 1867, d. Charlottenlund 1946)

Møblement af egetræ, bestående af bord samt seks stole. Udført hos Fritz Hansen, 1919. Brandstemplet “Rigsdagen”. (7).

Arkitekt og kgl. bygningsinspektør Thorvald Jørgensen (1867–1946) skabte i årene fra 1906–1928 det nye Christianborg Slot (“Rigsdagen”), herunder hovedparten af slottets inventar.

Brugsslitage. Skrammer. Betræk snavset.

Ældre malerier og møbler, 9. februar 2015

Vur­dering

4.000–8.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK