2421/738
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med lilla uld. Model 3171. Formgivet 1956. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 76. L. 170. D. 50.
Litteratur: Mobilia 1956. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 134.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Restaureret.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud