Russisk maler, 20. årh.s begyndelse
En foroverbøjet russisk mand med fuldskæg. Dateret 19. januar 1905 med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred monteret på plade. 34×23.
Proveniens: Erhvervet af den danske ambassadør, Jørgen Adamsen (1920–2010), da han var udstationeret som charge d'affaires på den Danske Ambassade i Moskva 1960–1964. Herefter dennes efterkommere, bosiddende i Danmark, indtil idag.
Flere små krakeleringer. Flere små retoucheringer, specielt i den lyse baggrund.
Dansk regning fra konservator Karen og Adam Kraft (1987) med kort restaureringsbeskrivelse medfølger.
Russisk tema, 6. december 2021
22 bud