2115/​732

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“RY 5, RY 14, RY 15 og Ry 17”. Reolsystem af eg med sokler af teak bestående af: To reoler med flytbare hylder, overskab med to låger. To underskabe med to låger samt kommode med fire skuffer. Skabe med specialbeslag af messing. Udført og stemplet hos Ry Møbler. Reol og overskab, H. 109. B. 100. D. 33,5. Underskabe og kommode. H. 71,5. B. 100. D. 49. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

18.000 kr.

23 bud

18.000 kr.
(Autobud) 17.500 kr.
17.000 kr.
16.500 kr.
16.000 kr.
15.500 kr.
(Autobud) 15.000 kr.
15.000 kr.
14.500 kr.
(Autobud) 14.000 kr.
13.500 kr.
(Autobud) 12.500 kr.
12.000 kr.
(Autobud) 11.500 kr.
11.000 kr.
10.500 kr.
(Autobud) 10.000 kr.
9.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.