2115/​732

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“RY 5, RY 14, RY 15 og Ry 17”. Reolsystem af eg med sokler af teak bestående af: To reoler med flytbare hylder, overskab med to låger. To underskabe med to låger samt kommode med fire skuffer. Skabe med specialbeslag af messing. Udført og stemplet hos Ry Møbler. Reol og overskab, H. 109. B. 100. D. 33,5. Underskabe og kommode. H. 71,5. B. 100. D. 49. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK

23 bud

18.000 DKK
(Autobud) 17.500 DKK
17.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK