2103/931
Fritz Hansen.
Sæt på fem stole af bejdset bøg, heraf en armstol. Sæde betrukket med grønt mønstret uld. Udført hos Fritz Hansen. Udgået hos Carl Th. Møller, nogle med plakette og iturevet label.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og løse samlinger. Betræk med pletter, smuds og nogle løse kedder.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag