899/​1363

Paul Gauguin (f. Paris 1848, d. Fatu-Iwa 1903)

“Noa Noa” fra mappen “Paul Gauguin 10 Træsnit”, 1921. Tryksign. PGO; med blyant Paul Gauguin fait, Pola Gauguin imp. Trykt med originalpladen ved Pola Gauguin hos Chr. Cato, København. No. 79/100. Træsnit på japanpapir monteret på papir. Bladstørrelse 36×20.

Litteratur: Marcel Guerin: “L'Oeuvre Gravé de Gauguin”, bind I og II, H. Floury Éditeur, Paris, 1927, nr. 90. Litteratur: Elizabeth Mongan, Eberhard W. Kornfeld og Harold Joachim: “Paul Gauguin: Catalogue raisonné of his prints”, Galerie Kornfeld, Bern, 1988, nr. 13E. Proveniens: Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 9. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK